Gönderen Konu: Lahana Çorbası Diyeti  (Okunma sayısı 2197 defa)

porselendemlik

• Administrator
  • İşini Bilen (USTA)
    • Profili Görüntüle
    • Porselendemlik Forum
Lahana Çorbası Diyeti
« : Aralık 01, 2012, 09:17:03 ÖÖ »

Lahana corbasının zayıflatıcı etkisini duymustum ama inanmamıstım ne yani bir hafta insan nasıl 5-6 kilo birden veriri demiştim deneyince kendim bile hayret ettim.ve sizlerle paylaşmak istedim.Berbat birsey diyenlere kulak asmayın tadı aynı mercimek corbası gibi oluyor bakmayın siz söylenenlere.bu diyet btince bana tesekkur etmeniz gerekmez sadece ceketinizin dügmelerini iliklemeniz beni mutlu edecek.Öğün sonralarında  asagıda tarifi bulunan denge sıvısı içilecek.

İşte size Lahana Diyeti…

Aralarda acıkınca kuru kayıs diyet bisküvi,visne kurusu yenecek.

Lahana Çorbası Diyeti

İstenildigi kadar çorba içilebilir. 7 günden fazla uygulamayın.

Lahana çorbası malzemeleri:
6 tane yeşil soğan, 2 yeşil biber, 1 tane rendelenmiş domates , 1 demet kereviz, 1/2 lahana 1 paket tavuk ya da dana bulyon, isteğe göre, tuz, karabiber, sarmısak ve maydanoz.

1. Gün
Öğle: İstediğiniz kadar meyve ve lahana çorbası

2. Gün
Öğle: İstediğiniz kadar çiğ ya da haşlanmış sebze ve lahana çorbası.

3. Gün
Öğle: İstediğiniz kadar meyve, çiğ ya da haşlanmış sebze ve lahana çorbası.

4. Gün
Öğle: En fazla 4 tane muz, kaymaksız süt ve lahana çorbası.

5. Gün
Öğle: Bir porsiyon biftek, bir tane domates, en az 6 bardak su ve lahana çorbası.

6. Gün
Öğle: İstediğiniz kadar biftek, sebze ve lahana çorbası.

7. Gün
Öğle: Bir porsiyon pirinç lapası, meyva suyu ve lahana çorbası.

Ödemden kurtulmak için neler yapmalıyız? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

En önemli kural karbonhidratlardan uzak durmak. İşte ödeme neden olan karbonhidrat kaynakları; pirinç, beyaz makarna, beyaz ekmek, çay şekeri, reçel ve bal. Bu nedenle ödemi azaltmak için yulaf ekmeği, buğday ekmeği ve kepekli pirinç-makarnayı tercih edilmelidir. Ödemi olan bireyler günde en fazla 3 ince dilim ekmek tüketmelidir.
Az tuz şart. Hatta tuz tüketimini tamamen kaldırmak en sağlıklısı. Fark Etmeden Diyet ayrıcalığı ile tuzu azaltmanın yolları…

Sağlık için mutlaka su için! Vücudumuzdaki sıvı dengesini normal düzeylerde tutmak için mutlaka 8-12 su bardağı su için. Sıvı alımı sadece suyla tamamlanması gerekmez. Süt, meyve suyu ve diğer içeceklerin temeli de sudur. Yenen katı besinlerle de bir miktar su alırsınız. Ancak kafein içeren kahve, çay ve diğer içecekler sıvı gereksinimini karşılasa da uygun su kaynakları olarak sayılmazlar. Örneğin kafein içeren kahve içildiğinde su alırsınız ancak diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yaparak daha fazla sıvı kaybedersiniz. Buna ek olarak kafeinsiz içeceklerin diüretik etkileri bulunmaz

DÜŞÜK KARBONHİDRATLI BESLEN, AZ TUZ ŞART-BOL SU ve METABOLİK DENGE SIVISI İÇİLMELİ

Metabolik Denge Sıvısı (Selahattin Dönmez'in tarifi)

Sihirli formülümüz Metabolik Denge Sıvısı: Böbrek ve bağırsak çalıştırıcı, yağ emilimini azaltıcı bu içecek kilo vermek isteyenleriçin  rahatlıkla günde 3 fincan yemek sonrasında tüketebilir. Tarif şöyle: 1 orta boy elma, 1 orta boy limon dört eşit parçaya kabukları ile bölünür ve 1 kaba eklenir. Üzerine 1 tatlı kaşığı karanfil, 1 tatlı kaşığı tane karabiber ve 1 dal/rulo kuru tarçın eklenir. Üzerine 3 litre su ile kaynatılıp karışım süzülür. En fazla 3 gün kuru zeminde ve karanlık bir ortamda bekletilebilir. Çok önemli uyarı: Tansiyon düşüklüğü, reflü olanlar kullanmaması öneririm.

Böbrek ve bağırsak çalıştırıcı, yağ emilimini azaltıcı bu içecek, bir elma, bir limon, bir kuru dal tarçın, bir tatlı kaşığı tane karabiber, bir tatlı kaşığı kuru karanfilden yapılıyor. Elma ve limon, kabukları ile bölünür. İçerisine tarçın, taze karabiber, kuru karanfil eklenerek üç litre suda kaynatılır. Süzülüp soğumaya bırakılır. İçerisine buz parçaları eklenerek günde üç fincan içilebilir.

Toksin Atıcı Sıvı (Selahattin Dönmez'in tarifi)
Kolesterol düşürücü, böbrek çalıştırıcı, mide asiditesini dengeleyici sıvı, yarım demet maydanoz, yarım demet nane, bir adet limon, az miktarda ıhlamur ve bol su ile yapılıyor. Malzemeler karıştırılarak bir kap içine konur ve 20-30 dakika kaynatılır. Süzülüp soğumaya bırakılır. Sabahları aç karnına birer kahve fincanı içilir.

Bağırsak Düzenleyici (Selahattin Dönmez'in tarifi)
Bağırsak düzenleyici bu içecek, 1 tatlı kaşığı bal, 1 su bardağı ılık su, yarım limon ile yapılıyor. Yapılışı: 1 su bardağı sıcak suya 1 tatlı kaşığı bal ekleyip karıştırın üzerine yarım adet limonun suyunu sıkıp günde iki defa sabah akşam yemek öncesinde tüketin.

ZAYIFLAYANLARIN AGZINDAN:

Başarı hikayeleri

Perran Gergin: Farketmeden, gerçekten zorlanmadan ve aç kalmadan kilolar gitti...

Sevgili Diyetisyenim Selahattin Bey ve arkadaşlarına sonsuz teşekkürler .

Bundan 7 ay önceydi artık bir karar vermek istiyordum ama her gün bir sonraki güne ,haftaya bırakıyordum.Bu arada nerdeyse her hafta 1 kg alıyordum hayatımda hiç çıkmadığım kiloyu görünce tamam dedim. 49 yaşında 1.68 boyunda 74 kg  dım .Hiç kilo problemim olmadı şidiye kadar ama sonrası var bunun tiroid, kemik erimesi ilaçları kullanıyorum ve menapoza girmem yakındır. Sağlıklı bir önlem almam gerekli iki arkadaş karar verdik yardım almaya. Kendim yaptığım diyetlerle başedemedim,her şeyden önemlisi sağlıklı olmadı 3 ,4 kg versem başım dönüyor gözüm kararıyordu yani başaramıyordum.

Öyle isabetli karar vermişiz ki Selahattin Bey'i seçmekle TV' de denildiği gibi Farketmeden anlamadan ama gerçekten zorlanmadan, aç kalmadan kilolar gitti. 3 ayda 9-10 kg verdim, 2 aydır korumadayım devam da edeceğim. Artık istesemde fazla yiyemiyorum kaçırırsam rahatsız oluyorum. Benim yeme alışkanlığım değişti. Bu arada etrafınızdakiler nedendir bilinmez artık yeter daha yapacakmısın vb. sözlerle taciz etmeye başlıyorlar sakın yılmayın inanın verene kadar . Bana evde en büyük desteği eşim verdi O'na da teşekkürler.

Hayatta hiçbirşeyi abartmadım biraz fazla demiyeyim de bilinçsiz besleniyordum ama hepsi geride kaldı şimdi gönül rahatlığıyla abartarak gerçekten yürekten TEŞEKKÜR ediyorum .
Sevgiler...

Perran Gergin

Bir kadın düşünün, son üç senedir bütün dilekleri kilo vermek üzerine kurulu

Bir kadın düşünün, son üç senedir bütün dilekleri kilo vermek üzerine kurulu. Lahana diyeti, İsveç diyeti, Zone diyeti bilinen ne varsa denemiş. LPG, el masajı, yosun banyosu vs. hepsini yaptırmış. Her gün düzenli spor yapıyor. Eeee neden kilo alıyor? İşte çaresizliğin son noktasına geldiğim an! Arkadaşlarınız arasından adınız Sibel Can’a çıkmış, 2 hafta 20 beden 1 hafta 44, kısa süreli zayıflayıp, şişmanlamalar…evinde 36’dan 44 bedene kadar kıyafetleriyle mağaza olmaya aday olacak kadar genişlemiş bir koleksiyon.

Yemek yemem konusundaki yüzsüzlüğüm ve edepsizliğim tavan yapmıştı. Hiç estağfurullah demeyin! Bana her şey müstahaktı.

İştahımın asla kapanmayacağına kendi kendimi ikna etmiş haldeyim. Ama her yemekten sonra vicdan sahibi bir hırsız kadar azap çekmek canıma yetmişti. Benim yediklerime bakıp da dünyadaki o kadar aç insana üzülmemek için sağlam bir yüreğiniz olmalıydı. Üstüne üstlük çevremdeki insanlara da bulaştırmaya başlamıştım. Hem yiyor hem yediriyordum. Ebula filan gibi bir virüs olup çıkmıştım.

Ta ki büyük beden kıyafetlerin aslında günün modasını hiç de öyle sanıldığı gibi yakalayamadığına kadar verene dek. Düşük bel pantolon, krem rengi takım mı? Neee bu halimle mi?! Hiç değilse hala kendimin farkındaydım. Bu arada diyet için doktora gitmeye de kesinlikle karşıydım ne işim vardı? Benim kendi iradem yok muydu?! Cevap veriyorum: Yoktu, bir zamanlar varsa da artık YOKTU!

Ve nihayet son bir ümit kendimi Dr. Selahattin Bey’in ofisinde buldum! O kadar ümitsiz bir vakaydım ki estetik komplekslerimi bile yontmuş, kendimle dalga geçiyordum. Zaten ilk diyalogumuz şöyleydi:

Merhaba Derya Hanım. Nasılsınız?

Şişmanım!

Bu diyalogdan sonra gelen tüm diyaloglarımız aynı tadda devam etti. Tüm saçma sorularıma en kibar ve sabırlı tavrıyla cevap verdi:
• Big Mac Menu?
• Tabi bir ara ve bir ana öğününüzü çıkaralım. 1 big mac, 1 diyet cola alabilirsiniz.
• E ben mönü şeetmiştim?? Yani patates filan?
• Ah Derya Hanım aksesuarlarınıza bayıldım. Çok güzel taşıyorsunuz.
• Merci (patates çaktırmadan güme gitti)

Yazdığı diyet reçeteleri sayesinde habire yiyor, yanında bir de zayıflıyordum diyet yaptığımı sandığım zamanlarda kendime yasakladığım her şeyi hatta daha fazlasını yiyordum. Tek fark belli bir ölçüyle yememdi. Yani tadımda bırakarak. Zaten öğünlerin çoğunluğu gözümün tabakta kalmasını engeldi.

Sevgili doktorum Selahattin Bey benim yeme alışkanlığımı resmen terbiye etti. Artık hem daha sağlıklıyım, hem de daha mutluyum. En güzeliyse spor salonunda yapılan ölçümlerde çıkan sonuçlara göre obez sınırına yaklaşmış olan yağ oranım, inanılmaz bir hızla düşüyor ve bedenim küçülüyor.

Yoğun toplantı dönemlerimde azıcık ipin ucunu kaçırdığımı itiraf etmeliyim. Zaten bu yüzden de hedefimin 2 kg. gerisindeydim. Ama olsun ben artık 38 bedenim!!!!

Dr. Selahattin Bey’den sonra mı ne olacak?! Edepsizlik etmeyip, kibar kibar, sağlıklı ve güzel kalabilmek için besleneceğim. Doktorumun öğrettikleriyse daima rehberim olacak.

Sağlıklı Beslenme

Stresle baş edebilmek için beslenme çok önemlidir. Stresin kaynağı ister fiziksel ister duygusal olsun vücut adrenalin salgılayarak reaksiyon vermektedir. Stresin besin ögeleri gereksinimine etkisi tam olarak bilinememekle birlikte metabolizmada bazı değişiklikler olmaktadır.

İmmün sistemin baskılanması sonucunda enfeksiyon ve hastalıklara yakalanma sıklığı artmaktadır. Adrenalin oluşumu için C vitaminine gerek duyulmaktadır. Uzun süreli streslerde artan adrenalin düzeyine bağlı olarak daha fazla C vitamini tüketilmelidir. İnsan organizması gereksinimini C vitaminden zengin portakal, kivi, biber, patates, brokoli gibi yiyeceklerden karşılamaktadır. C vitamini yetersizliği,  makrofajların aktivitesini azaltarak, bakteri ve virüslerin saldırıya geçmesine neden olmaktadır. Havuç, koyu yeşil yapraklı sebzeler, sarı- turuncu meyvelerde bulunana beta karotenin de immün sistemi olumlu etkilediği bilinmektedir.
Yine bağışıklı sistemini desteklemede koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan folik  asit, deniz ürünleri, kırmızı et ve tohumlarda bulunan çinko da vücuda yarar sağlamaktadır.
Stres altında olan organizmanın protein gereksinimi artar. Dolayısı ile yumurta, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri sıklıkla tüketilmelidir.
Stres ya da anksiyeteden şikayet eden kişilerin bazı önemli beslenme kurallarına uyarak vücut biyokimyasını desteklemeleri gerekir. Yapılan araştırmalara göre de zararlı stres ile zararsız stres arasındaki fark kişinin vücut sistemlerinin gücünden kaynaklanır. Burada önemli olan alınan enerjinin kalitesi olmaktadır. Örneğin Amerikalıların beslenme alışkanlıkları incelendiğinde çoğu insanın stres, anksiyete ve yorgunluktan şikâyetçi olmasına şaşırmamak gerekir. Çoğu Amerikalı gerektiği gibi yüksek nitelikli besinlerle beslenmez. Hayati önem taşıyan besin maddeleri ile besleneceklerine çoğu Amerikalı kalori, şeker, yağ ve kolesterol bakımından zengin rafine gıdalarla beslenir. Bu nedenle rafine gıdalardan uzak kaliteli beslenmek gerekir.
Ayrıca bireylerin tükettikleri kafein miktarına dikkat etmesi gerekir. Çok düşük miktarda kafein bile örneğin kafeinsiz kahvedeki miktarlar; depresyon, anksiyete, huzursuzluk, sık tekrarlayan baş ağrıları, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi belirtilerle seyreden durumları oluşturabilir. Kronik kafein tüketimi zihinsel ve fiziksel uyarıcı olması nedeniyle hem anksiyeteye hem de depresyona yol açmaktadır. Bu nedenle de günlük kafein tüketimini en fazla 2 fincan kahve içerek sınırlandırmak gerekmektedir.
Yüksek miktarda alkol alımı böbreküstü bezlerinin salgısını arttırır ve vücut işlevlerini bozmaktadır. Özellikle sinir sisteminde 0.05g/dl düzey alınan alkol bile etkisini gösterebilir. Yapılan çalışmalarda alkol alımı sonrasında almayanlara göre anksiyetenin daha fazla görüldüğünü göstermiştir. Sıklığına ve miktarına dikkat ederek alkol miktarı ayarlanmalıdır.
Rafine karbonhidratların kan şekeri kontrolünde oldukça önemli işlevi olmaktadır. Bireylerin kan şekeri seviyelerindeki düşüklük yani hipoglisemi durumu zihinsel işlevlerin zayıflamasına sebep olmaktadır. Depresyondaki kişilerle yapılan pek çok araştırmada da bu kişilerde hipoglisemiye rastlamıştır. Bu nedenle rafine şeker tüketimini mümkün olduğunca azaltarak kompleks karbonhidratlardan zengin beslenmek gerekmektedir. Bunu da beslenmenize kuru baklagilleri,  sebzeleri, meyveleri ve karışık tahıllı besinleri beslenmenize koyarak sağlamanız mümkündür.
Yemekler her zaman rahatlatıcı bir ortamda yenilmelidir. Yemek yenilen ortamın ferah, rahatlatıcı ve hijyen açısından güvenilir olması daha rahat ve huzurlu yemek yemeğe olanak sağlar. Ayrıca yemeği hızlı ve büyük lokmalarla yemek yemek sindirimi de olumsuz etkileyerek stres yaratabilir. Bu nedenle yavaş yavaş ve huzurlu bir şekilde yemeği daha keyifli bir ihtiyaç haline dönüştürmek gerekmektedir.

« Son Düzenleme: Aralık 01, 2012, 09:42:14 ÖÖ Gönderen: porselendemlik »

Hanımlarla yapılan günlere,.
Beş çayına gelen misafirlere,.
Her biri birbirinden lezzetli tarifler.

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal