Gönderen Konu: Sodalı Poça  (Okunma sayısı 1494 defa)

porselendemlik

• Administrator
  • İşini Bilen (USTA)
    • Profili Görüntüle
    • Porselendemlik Forum
Sodalı Poça
« : Eylül 21, 2011, 03:26:44 ÖS »

Malzemeler:

- 1 küp yaş maya
- 1 su bardağı ılık süt
- 1 su bardağı sıvıyağ

-1 şişe soda (oda sıcaklığında)

- 2 tatlı kaşığı tuz
- 2 yemek kaşığı toz şeker

- Alabildiği kadar un

İç malzemesi için:

- Siyah zeytin ezmesi; kekik ve pul biber eklenmiş,

- Haşlanıp ezilmiş patates; pul biber, karabiber ve tuz eklenmiş,

- Maydanoz ve beyaz peynir karışımı

Yapılışı:

1. Derin bir yoğurma kabının içine ılık sütü ve şekeri koyup yaş mayayı eritin.

2. Üzerine sıvıyağ, soda, tuz ve un koyup yoğurun, gerektikçe un eklemeye devam ederek elinize yapışmayan yumuşak bir hamur elde edin.

3. Hamurun üzerini streç filmle örtün, 50 derece ısıtılmış fırına alıp 45 dk kadar mayalandırın. Bu sürede 2-3 katı kabaracak.

4. Hamurdan yumurta büyüklüğünde parçalar koparıp açın, ortasına dilediğiniz iç malzemeyi koyup yuvarlak şekilde kapatın. Ben hamuru 3 parçaya bölüp yazdığım alternatif 3 malzemeyi de kullandım.

5. Poğaçaları yağlı kağıt serili fırın tepsilerine dizin (ben 30'dan fazla poğaça elde ettim, 2 büyük ve 1 küçük tepsi kullanmam gerekti). Tepside de tekrar kabarıncaya kadar bekletin. Yaklaşık yarım saatte kabarıyorlar.

6. Poğaçalarınızın üzerine yumurta sarısı sürün, dilerseniz susam ve çörekotu serpin. Ben patateslilere susam, peynirlilere çörekotu serptim belli olması için, zeytin ezmelilere birşey serpmedim.

7. Önceden ısıtılmış 190 derece fırında pişirin. Güzelce kızarınca alın, ılıdıktan sonra temiz bir mutfak beziyle sararak servise kadar bekletebilirsiniz.

leyla karaoglu tarifi

Hanımlarla yapılan günlere,.
Beş çayına gelen misafirlere,.
Her biri birbirinden lezzetli tarifler.

SimplePortal 2.3.3 © 2008-2010, SimplePortal